Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Aktualności

5 Konferencja Naukowa Monitoring i Analiza Wody.

5 Konferencja Naukowa Monitoring i Analiza Wody. Chromatograficzne Metody Oznaczania Substancji o Charakterze Jonowym, 2-4.04.2017, Łysomice k. Toruń

W dniach 2-4 kwietnia 2017 r. w podtoruńskich Łysomicach odbyła się 5 Konferencja Naukowa Monitoring i Analiza Wody. Chromatograficzne Metody Oznaczania Substancji o Charakterze Jonowym, której byliśmy współorganizatorem i sponsorem.

Ponownie po dwóch latach konferencja stała się miejscem spotkań teoretyków i praktyków zajmujących się zagadnieniami  dotyczącymi najnowszych osiągnięć  w chromatografii cieczowej (jonowa i HILIC) oraz w technikach elektromigracyjnych, stosowanych w oznaczaniu substancji o charakterze jonowym.

Około 150 specjalistów z: Polski, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Szwajcarii, Rumunii, Czech, Jordanii, Mołdawii i Chorwacji przedstawiło wyniki swoich badań w zakresie oznaczania ksenobiotyków i substancji toksycznych występujących w wodnych matrycach zarówno na zróżnicowanym poziomie śladowym jak i molekularnym. Ważnym zagadnieniem poruszanym podczas konferencji były nowej generacji materiały sorpcyjne (adsorbenty, wypełnienia, kolumny) i rozwiązania aparaturowe jako narzędzia do oczyszczania i oznaczania analitów występujących w wodzie stosowanej w różnych gałęziach przemysłu, kosmetologii, medycynie czy rolnictwie. Innym ważnym problemem dyskutowanym podczas konferencji była walidacja - etap postępowania analitycznego, który oprócz kalibracji z zastosowaniem certyfikowanych materiałów odniesienia, stanowi element chemometrycznego podejścia do oceny jakości przedstawionych wyników i ich wizualizacji.

Organizatorem Konferencji  były: Komitet Chemii Analitycznej PAN reprezentowany przez Zespół Analizy Chromatograficznej i Technik Pokrewnych i Zespól Analityki Środowiskowej, Katedra Chemii Środowiska i Bioanalityki Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Toruńskie Wodociągi Sp. z o.o. oraz firmy: PTChem-Chemicus Sp. z o.o, AGA Analytical i Methron-Polska Sp. z o.o. O doniosłości dyskutowanych tematów świadczył fakt, iż patronat nad konferencją objął: p. Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, p. Mirosław Graczyk – Starosta Toruński, prof. dr hab. inż. Jerzy Błażejewski prezes PTChem i prof. dr hab. Andrzej Tretyn - JM. Rektor UMK w Toruniu.

Integralną częścią konferencji były warsztaty prowadzone przez naszych inżynierów serwisu, prezentujące najnowsze metodyki i procedury w zakresie kompleksowego oznaczania chromatograficznego związków organicznych występujących w trudnych matrycach środowiskowych i biologicznych.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konferencji.