Obszary zastosowań ekstrakcji nadkrytycznej

Aromaty i zapachy czyli zastosowanie ekstrakcji CO2 dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego

Ekstrakcja aromatów i zapachów z użyciem procesu wykorzystującego nadkrytyczny dwutlenek węgla zapewnia wyższą jakość organoleptyczną. Ekstrakty są bliższe naturalnym produktom i nie zawierają pozostałości rozpuszczalników organicznych co jest bardzo istotną zaletą tego procesu dla wielu branż. Ogranicza to ilość kroków niezbędnych do obróbki poekstrakcyjnej a co za tym idzie ułatwia proces. Dzięki szerokiemu wachlarzowi procesów nadkrytycznych, ekstrakty CO2 można pozyskiwać z bardzo szerokiego spektrum materiałów.

Ekstrakcja nadkrytycznym CO2 służy m.in. do:

  • Pozyskiwania wysokiej jakości ekstraktów wanilii. SFE Process zaprojektował i wyprodukował system ekstrakcji nadkrytycznej dedykowany dla wanilii Reunion.
  • Pozyskiwania frakcji ekstraktów niemożliwych do pozyskania tradycyjnymi metodami, m.in. pieprzu, papryki i imbiru
  • Pozyskiwania ekstraktów bez użycia niebezpiecznych rozpuszczalników – aromaty koniaku, rumu i whisky.

SFE Process jako ekspert w dziedzinie technologii płynów nadkrytycznych opracował sprzęt do ekstrakcji i frakcjonowania w celu uzyskania wyższej jakości ekstraktów z substancji stałych lub płynnych dla przemysłu perfumeryjnego i kosmetycznego.

Ekstrakcja CO2 dla przemysłu spożywczego

Procesy z wykorzystaniem płynów nadkrytycznych służą do rafinacji lub ekstrakcji składników żywności:

Deodoryzowane barwniki naturalne, np. pomarańczowy odcień z kwiatu nagietka lub karotenoidy ze skorupiaków lub marchwi.

Produkty niskotłuszczoweprzeciwutleniacze konserwujące i środki teksturowane (jak lecytyna) są również otrzymywane w procesie ekstrakcji nadkrytycznym dwutlenkiem węgla.

Nutraceutyki

Interesujące nutraceutyki można uzyskać z naturalnych źródeł.

Rośliny lecznicze (konopie lecznicze, phygeum Africanum, wyciąg z rumianku…), oleje SFE (olej z kwiatostanów konopi) stanowią rosnący rynek, zastępujący organiczne ekstrakty rozpuszczalnikowe i oferujący produkty najwyższej jakości.

Procesy z wykorzystaniem płynów nadkrytycznych są również stosowane do usuwania pestycydów, na przykład z żeńszenia.

Farmeceutyki i kosmetyki

Procesy z użyciem nadkrytycznego dwutlenku węgla dają wiele możliwości. Aktywne składniki farmaceutyczne i kosmetyczne można ekstrahować, frakcjonować i oczyszczać wykorzystując ich naturalne lub syntetyczne źródła pochodzenia.

Ekstrakcja z użyciem cieczy nadkrytycznej umożliwia eliminację pozostałości rozpuszczalników wszelkich toksycznych zanieczyszczeń z leków syntetycznych lub implantów medycznych, usuwanie monomerów z lakierów lub plastrów polimerowych.

Niedawno zademonstrowano zastosowanie ekstrakcji nadkrytycznej w przemyśle polimerów i tworzyw sztucznych. Sprzęt SFE-Process został wybrany do prac nad oczyszczaniem odpadów polimerowych.
W rezultacie możliwe jest oddzielenie toksycznych substancji prowadzące do oczyszczenia plastiku i umożliwiające jego ponowne wykorzystanie.