SMB oraz inne przemysłowe systemy do oczyszczania kannabinoidów

Chromatografia (SMB) ustanawia punkt odniesienia dla wydajności w ciągłym przetwarzaniu z wykorzystaniem metod chromatograficznych. Okazało się to przydatne w różnych zastosowaniach, w których koszty mają decydujące znaczenie  –  od inżynierii chemicznej po przemysł farmaceutyczny.
Sukces systemów SMB o wysokiej przepustowości zależy od ich zdolności do wyizolowania pojedynczego związku chemicznego lub klasy związków z dużej ilości materiału sypkiego.

W kontekście chemicznym i farmaceutycznym stanowi to wyjątkową okazję do precyzyjnej kontroli czystości i jakości składników aktywnych (AI).

Oczyszczanie związków chemicznych lub klas w zakresie procentów masowych jest również kluczowym wyzwaniem w przemyśle konopnym. Stopniowe łagodzenie zakazu używania produktów konopnych napędza dynamicznie rozwijający się rynek globalny, który opiera się zarówno na ścisłej kontroli jakości, jak i na dużych przepływach.

Aby spełnić te wymagania potrzeba solidnego systemu do izolacji specyficznych kannabinoidów z ponad 100 różnych związków obecnych w surowcu roślinnym.
Systemy SMB zostały uznane za dobre rozwiązanie mogące połączyć te dwa sprzeczne wymagania.

Na czym poleca SMB?

Systemy SMB, zaprojektowane zostały z myślą o separacjach na dużą skalę, wykorzystują zazwyczaj układ czterech lub więcej kolumn, które są połączone ze sobą – oraz z pompą fazy ruchomej – za pomocą zestawu zaworów.
Ta modułowa budowa tworzy jeden ciągły pierścień, przekształcając jednokolumnową separację w wysokowydajny proces ciągły.

Systemy SMB mogą być następnie wykorzystywane do szybkiego wzbogacania – lub usuwania – kannabinoidów, takich jak tetrahydrokannabinol (THC) z liści konopi lub suszonych konopi, przy użyciu jednego modułowego urządzenia. Odbywa się to poprzez umieszczenie liści konopi w rozpuszczalniku w celu wytworzenia ekstraktu, który jest pompowany do systemu SMB. Ruch fazy stałej jest symulowany przez jednoczesne przełączanie pozycji zaworów w układzie ciągłym, co powoduje wzrost wydajności rozcieńczania i wykorzystania absorbentu.
Dzięki tej technice, kannabinoidy mogą być łatwo wyizolowane ze strumieni substancji w zakresie procentów masowych, dając ekstrakty o wysokiej czystości w sposób szybszy i bardziej opłacalny niż kiedykolwiek wcześniej.

Kolejną zaletą systemów SMB w przemysłowym przetwarzaniu kannabinoidów jest możliwość zastosowania tej technologii zarówno do produktów naturalnych, jak i syntetycznych. Wiele rodzajów surowców może być oddzielanych z większą wydajnością i znaczną redukcją kosztów w zakresie zużytych rozpuszczalników oraz mediów w fazie stałej.

Systemy SMB w naszej ofercie

Oferujemy wiodące w swojej klasie systemy SMB z serii AZURA®; oferujące nowy standard przemysłowy do szybkiego oddzielania kannabinoidów z konopi. Ten system SMB składa się z czterech pomp i siedmiu różnych zaworów wielopozycyjnych, co zapewnia najwyższą elastyczność w separacjach chromatograficznych na dużą skalę. Oferujemy dwie różne skale AZURA® System SMB:

Żródło: https://www.knauer.net/en/Blog/SMB-Systems-and-Large-Scale-THC-Purification