Zastosowanie nadkrytycznego CO2 

Dzięki nadkrytycznemu CO2 możliwe jest przetwarzanie związków wrażliwych na ciepło i uniknięcie stosowania rozpuszczalników organicznych. Dzięki tej technologii na przestrzeni lat wiele procesów zostało zmodyfikowanych i opracowanych.
Powstały nowe materiały kompozytowe o docelowych właściwościach. Tworzenie cząstek przez nadkrytyczny CO2 umożliwia zastosowania takie jak mikronizacja, kapsułkowanie, powlekanie wirusów, tworzenie składników aktywnych itp.

Ekstrakcja olejków eterycznych

Olejki eteryczne mogą być podstawowymi składnikami perfum do kosmetyków, mydeł i detergentów. Stanowią podstawę przypraw w naszej żywności. Stosowanie olejków eterycznych jest nadal „niezbędne” we współczesnym życiu.

Im więcej dowiadujemy się o pozytywnym wpływie olejków eterycznych na nasze zdrowie i samopoczucie, tym bardziej martwimy się, jak te olejki są produkowane.

  • Brak pozostałości rozpuszczalnika. Brak zagrożeń dla zdrowia. Utrzymuje stan „naturalny”

Podobnie jak w przypadku produktów naturalnych, SCF CO2 ekstrahuje olejki eteryczne skuteczniej niż rozpuszczalniki na bazie ropy naftowej, ale co ważniejsze po powrocie do warunków normalnych, CO2 staje się gazem bez nawet śladowych pozostałości. Smak lub zapach produktu jest w niezmienionym stanie, oraz nie ma pozostałości smaku i zapachu rozpuszczalnika.

  • Łagodne warunki ekstrakcji – temperatura 31°C

Przy temperaturach niższych niż temperatura ciała (37°C) zachodzi niewielka degradacja termiczna wrażliwych związków. Destylacja z parą wodną jest stosowana w wielu obecnych procedurach, ale przy ekspozycji na działanie temperatur powyżej 100°C niszczy się lub zostaje zmiecionych wiele „górnych nut”, co poważnie zmniejsza ich wydajność.

  • Frakcjonowanie – łatwe przy użyciu tylko CO2 – CO2 jest „przestrajalnym rozpuszczalnikiem”

Załaduj surowiec do naczynia ekstrakcyjnego, a następnie zmieniając tylko ciśnienie SCF CO2, możesz sprawić, że będzie miał charakterystykę rozpuszczalności niezliczonej liczby różnych rozpuszczalników na bazie ropy naftowej. Nie musisz dodawać ani zmieniać rozpuszczalników.

Czasami SCF CO2 można stosować w połączeniu z bardziej tradycyjnymi metodami, takimi jak moczenie surowców perfumeryjnych w rozpuszczalniku organicznym przez pewien czas.
Rozpuszczalniki organiczne zawierające ekstrahowane perfumy (olejki eteryczne) i towarzyszące woski są następnie dekantowane i odparowywane, pozostawiając substancje stałe. Olejki eteryczne można łatwo oddzielić od wosku za pomocą SCF CO2. Ze względu na niską temperaturę proces daje wysokie odzyski.