Zastosowanie nadkrytycznego CO2 

Nutraceutyki

Wiele nutraceutyków jest obecnie izolowanych z produktów naturalnych przez destylację z parą wodną lub ekstrakcję rozpuszczalnikami organicznymi.
Destylacja z parą wodną przeprowadzana jest w wysokich temperaturach i powoduje termiczny rozkład wielu związków bioaktywnych.
Ekstrakcja nutraceutyków rozpuszczalnikami organicznymi, takimi jak heksan, metanol lub chlorek metylenu, może pozostawić toksyczne pozostałości rozpuszczalnika w ekstrakcie.

W porównaniu z tradycyjnymi metodami,  naturalna ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym ma wiele zalet i jest powszechnie uznawana za bezpieczną (GRAS).
Ekstrakcja CO2 w stanie nadkrytycznym eliminuje ekspozycję produktu naturalnego na działanie tlenu podczas procesu, a tym samym zmniejsza utlenianie wrażliwych związków bioaktywnych. Jest to również operacja niskotemperaturowa, która nie sprzyja degradacji termicznej wrażliwych związków nutraceutycznych.
Ponadto, po rozprężeniu ekstraktu CO2 w stanie nadkrytycznym, w ekstrakcie nutraceutycznym nie pozostają żadne toksyczne pozostałości.

CO2 w stanie nadkrytycznym został użyty do ekstrakcji tysięcy nutraceutyków z orzechów, nasion, zbóż, warzyw, olejów rybnych, mikroalg, ziół, przypraw, korzeni i owoców.

Kilka z nutraceutycznych ekstraktów CO2 w stanie nadkrytycznym obejmuje wielonienasycone kwasy tłuszczowe, skwalen, sterole, tokoferole, karotenoidy, EPA. DHA, witamina A, barwniki, oleożywice, przeciwutleniacze, związki fenolowe, terpenoidy, witamina E, olejki eteryczne, astaksantyna i wiele związków triglicerydowych.

Dzięki najwyższej klasy zespołowi badawczo-rozwojowemu, wewnętrznym inżynierom i wizjonerskiemu podejściu firmy Applied Separations możliwy jest rozwój i ulepszanie zastosowań tej zielonej technologii w wielu branżach.