Zautomatyzowana homogenizacja skróciła przygotowanie próbek laboratoryjnych do kilku sekund, zachowując powtarzalność wyników, co pozwoliło zaoszczędzić czas techników laboratoryjnych, którzy mogą skupić się na innych projektach.

Jednakże przy tak wielu zaletach i opcjach, wybór odpowiedniego homogenizatora tkanek może stanowić wyzwanie – skąd możesz mieć pewność, który będzie najlepszy dla Twojego profilu badań?

 Istnieje szeroka gama typów, rozmiarów i dostępnych funkcji homogenizatorów, mieszalników. Od homogenizatorów kulkowych, wyposażonych w narzędzia tnące, sonikatory po automatyczne stacje homogenizujące. Każdy model ma swoje zalety i wady, a jego wybór zależy od rodzaju próbki, rozmiaru, objętości oraz ilości które chcemy homogenizować w tym samym czasie. Inne czynniki, które mogą mieć wpływ na Twój wybór, to prędkość homogenizacji, łatwość obsługi, prostota czyszczenia i konserwacji

 Poniżej znajduje się przegląd korzyści i zastosowań podstawowych typów homogenizatorów tkankowych.

HOMOGENIZATORY KULKOWE

Młyny kulkowe to szybka i łatwa w użyciu metoda rozdrabniania, lizy i homogenizacji stałych próbek ludzkich, zwierzęcych i roślinnych przed ekstrakcją molekularną.

Sprzęt działa w oparciu o szybko przemieszczające się kulki w probówce. Kuli mogą mieć różne średnice i być wykonane z różnego materiału w zależności od naszych potrzeb.

Ponieważ jest to szczelny system bez użycia narzędzi tnących, technologia młyna kulkowego znacznie zmniejsza ryzyko kontaminacji próbek i praktycznie nie ma ryzyka zanieczyszczenia krzyżowego.

Dzięki temu jest to idealny wybór do przygotowywania próbek stwarzających ryzyko infekcji lub zawierających inne niebezpieczne materiały. Po wielokrotnym uderzeniu kulkami tkanka komórkowa i łączna rozpada się, uwalniając anality.

 Młynki kulkowe ładowane od przodu minimalizują ryzyko wycieków i ułatwiają podgląd próbek  oraz dostęp do nich, co zmniejsza ryzyko pominięcia jakiejś, a uszczelnione probówki zmniejszają ryzyko uformowania się aerozolu.

Młyny kulkowe, takie jak Bead Ruptor Elite, mogą przetwarzać do 24 próbek jednocześnie

HOMOGENIZATORY MECHANICZNE

Te ręczne lub wolnostojące maszyny stanowią standardowe wyposażenie każdego laboratorium, które potrzebuje wydajnego procesu rozbijania komórek i homogenizowania tkanki za pomocą sondy tnącej

Homogenizatory Rotor-Stator doskonale nadają się do próbek płynnych lub miękkich, które muszą być mieszane lub emulgowane. Wersje odporne na silne ścinanie umożliwiają szybką i wydajną obróbkę twardych próbek, ograniczając narażenie na ciepło, które może spowodować degradację próbek.

 Homogenizatory rotor-stator mogą również bezpiecznie utrzymywać próbkę na miejscu podczas obracania rotora z niezwykle dużymi prędkościami, do 35 000 obr./min.

Sondy z głowicami tnącymi pomagają w rozbijaniu próbek włóknistych i innych miękkich ciał stałych. Sprzęt może wytwarzać umiarkowaną ilość ciepła w próbce, głównie z powodu sił tarcia.

 Małe homogenizatory mechaniczne jak Omni TH są urządzeniami o poręcznych wymiarach pozwalających trzymać urządzenie w dłoni

Każdy homogenizator mechaniczny z naszej oferty może pracować z wymiennymi końcówkami stalowymi lub z tworzywa dobieranymi w zależności od rodzaju materiału i objętości próbki.

Najczęściej używanym ręczny homogenizator tkankowym typu rotor-stator jest Homogenizator Omni TH