Zastosowanie nadkrytycznego CO2 – Bezwodne farbowanie tkanin
Zastosowanie nadkrytycznego CO2
Dzięki nadkrytycznemu CO2 możliwe jest przetwarzanie związków wrażliwych na ciepło i uniknięcie stosowania rozpuszczalników organicznych. Dzięki tej technologii na przestrzeni lat wiele procesów zostało zmodyfikowanych i opracowanych.
Powstały nowe materiały kompozytowe o docelowych właściwościach. Tworzenie cząstek przez nadkrytyczny CO2 umożliwia zastosowania takie jak mikronizacja, kapsułkowanie, powlekanie wirusów, tworzenie składników aktywnych itp.
Bezwodne farbowanie tkanin
Zastosowanie CO2 w stanie nadkrytycznym do barwienia tekstyliów jest przyjazną dla środowiska, zrównoważoną technologią. Zamiast stosowania roztworu wodnego lub rozpuszczalnika jako nośnika, stosuje się CO2 w stanie nadkrytycznym. Proces przebiega w taki sam sposób jak w przypadku metody konwencjonalnej, ale zamiast wysyłać zużytą mieszankę do zakładu przetwarzania odpadów, rozpręża się mieszankę CO2/barwnik w stanie nadkrytycznym. CO2 zmienia się w gaz, a cały zużyty barwnik wypada i można go ponownie wykorzystać.
W systemach produkcyjnych CO2 jest poddawany recyklingowi, aby zapewnić całkowicie zamknięty system i całkowicie przyjazne dla środowiska podejście do barwienia tekstyliów. Ten proces barwienia ma następujące zalety w porównaniu z konwencjonalnym barwieniem w wodzie:
- CO2 zastępuje wodę jako rozpuszczalnik barwnika
- Oszczędza energię
- Zużywa mniej chemikaliów
- Nie generuje praktycznie żadnych odpadów
- Dwutlenek węgla jest poddawany recyklingowi i nie jest usuwany do atmosfery
- Zmniejsza liczbę etapów procesu
- Upraszcza chemię farbiarską
- Zmniejsza „ślad fabryki”
- Pozwala na elastyczność w doborze lokalizacji