Celem wydanej w dniu 23.12.2020 r. nowej dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 2020/2184 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi jest poprawa bezpieczeństwa wody pitnej i zwiększenie zaufania konsumentów do kranówki, która jest wielokrotnie tańsza niż woda butelkowana, ponadto nie przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska.
Jedną z istotnych zmian, zwłaszcza dla Polski (w innych krajach działania te podejmowane są od lat), jest wprowadzenie obowiązku zarządzania ryzykiem w zaopatrzeniu w wodę do picia, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Najistotniejsze wyzwania związane z nową dyrektywą to m.in. :
- Wdrażanie planów badań laboratoryjnych i kontroli jakości wody.
- Konieczność reorganizacji systemu kontroli jakości wody. W dłuższej perspektywie – obowiązek monitoringu i redukcji wycieków.
- Ocena ryzyka i wdrożenie zarządzania ryzykiem w całym łańcuchu zaopatrzenia.
- Dostosowanie przepisów do nowych wyzwań poprzez aktualizację listy parametrów jakościowych oraz tzw. listy obserwacyjnej.
- Wdrożenie podejścia WHO do planów bezpieczeństwa wody.
- Zwiększenie przejrzystości usług wodnych.
Państwa członkowskie mają dwa lata na podjęcie działań niezbędnych do wdrożenia zaleceń dyrektywy.
Spełnienie wymagań nowej dyrektywy w sektorze gospodarki wodno-ściekowej będzie się wiązało z wdrożeniem nowych rozwiązań analitycznych, a co za tym idzie doposażenia laboratoriów w dodatkowy sprzęt.
W ofercie posiadamy urządzenia do przygotowywania prób wody przed oznaczaniem zawartości pestycydów, związków per- i polifluorowanych PFAS w tym m.in. PFOS i PFOA oraz związków zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Oferujemy również aparaturę niezbędną do oznaczania kwasów halogenooctowych (HAA).
Oznaczenia wyżej wymienionych zanieczyszczeń należy dokonywać z wykorzystaniem systemów opartych na wysokosprawnej chromatografii cieczowej sprzężonej z tandemową spektrometrią mas LC-MS/MS lub IC-MS/MS.
OZNACZANIE KWASÓW HALOGENOOCTOWYCH (HHA)
Wśród wytycznych zawartych w dyrektywie pojawia się także wymóg oznaczania sumy pięciu reprezentatywnych kwasów halogenooctowych (HAA) . Mowa jest o następujących kwasach:
- kwas monochlorooctowy (MCAA)
- kwas dichlorooctowy (DCAA)
- kwas trichlorooctowy (TCAA)
- kwas monobromooctowy (MBAA)
- kwas dibromooctowy (DBAA)
Posiadamy urządzenia niezbędne do oznaczania nie tylko wymienionych powyżej reprezentatywnych kwasów halogenooctowych (HAA), ale również pozostałych kwasów z tej grupy oraz bromianów i dalaponu w trakcie pojedynczej analizy.
Warto wspomnieć, że metoda pozwala na wykonywanie oznaczeń kwasów HAA oraz pozostałych wymienionych powyżej analitów przy bezpośrednim nastrzyku próbek zawierających pospolite aniony nieorganiczne o stężeniach równych setkom mg/l.
Przywołane przez dyrektywę stężenie kwasów HAA powoduje, że preferowaną techniką jest chromatografia jonowa sprzężona ze spektrometrią masową (IC-MS/MS).
Thermo Dionex ICS 6000 Gradientowy system chromatografii jonowej HPIC
Wyposażony w kolumny IonPac AS24 lub IonPac AS31 pracujące z eluentem wodorotlenkowym w warunkach obniżonej temperatury z łatwością może sprostać wymaganiom dyrektywy w zakresie oznaczania kwasów HAA. Dodatkowo jest to obecnie jedyny system spełniający wymagania stawiane analizie kwasów halogenooctowych przez amerykańską metodę EPA 557.
AN 630: Oznaczanie kwasów halogenooctowych, dalponu i bromianów w wodzie pitnej przy użyciu IC-MS/MS
PRZYGOTOWANIE PRÓB WODY PRZED ANALIZĄ ILOŚCIOWĄ I JAKOŚCIOWĄ Z WYKORZYSTANIEM ZAUTOMATYZOWANYCH SYSTEMÓW DO EKSTRAKCJI SPE
System ASPEC 271 LV
W pełni automatyczny, jednoigłowy system do ekstrakcji SPE idealny do ekstrakcji pestycydów, hormonów, PFAS z dużych objętościowo próbek wody mogący przeprowadzić po kilka zautomatyzowanych, nienadzorowanych metod ekstrakcji z 9 prób w jednej serii.
System ASPEC 274 LV
Jest to czteroigłowa wersja ekstraktora SPE dedykowanego do ekstrakcji związków perfluorowanych z dużych objętościowo prób wody. Zastosowanie czterech równoległych linii umożliwia przeprowadzenie nienadzorowanej ekstrakcji z 36 prób wody w seriach po 4 próby jednocześnie.
W połączeniu z wkładami ASPEC SPE generuje powtarzalne i wydajne czyszczenie próbek do testów środowiskowych i laboratoriów badawczych
Aplikacja do oznaczania związków perfluorowanych
Ekstrakcja 10 związków perfluorowanych (PFC) przy użyciu dedykowanego systemu do automatycznego SPE – ASPEC® 274 LV oraz specyficznych kolumienek AttractSPE™ WAX-PFC przed analizą LC-MS/MS.
Aplikacja do oznaczania ilości hormonów
W nowej dyrektywie WHO wspomina o związkach zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego proponując trzy związki reprezentatywne:
- beta-estradiol
- nonylfenol
- bisfenol A
Hormony i ich metabolity wyekstrahowano z wód powierzchniowych przy użyciu zautomatyzowanego systemu Gilson GX-271 ASPEC®. Poziomy hormonów i ich metabolitów określono za pomocą tandemowej spektrometrii masowej LC-MS/MS.
Aplikacja do oznaczania pestycydów
Aplikacja porównawcza dwóch metod ekstrakcji SPE pestycydów z prób wody przed analizą LC-MS/MS zgodnie z wytycznymi WHO.
Bezpieczeństwo wody pitnej ma pierwszorzędne znaczenie w ograniczaniu szkodliwego wpływu pozostałości, takich jak pestycydy, herbicydy, fungicydy i farmaceutyki zarówno na populacje ludzi, jak i zwierząt.
Ekstraktor Autotrace 280
Półautomatyczny ekstraktor SPE dedykowany do ekstrakcji PFAS z dużych objętościowo prób wody pitnej przed analizą LC-MS/MS.